fbpx

Detta är del 2 i Morotslivs serie om vilda växter och deras användning.

Nu kommer juni och det är just nu, före midsommaren, som är den bästa tiden att plocka örter och växter.

Du kan använda dem färska, torkade eller låta dem dra i olja eller sprit för att komma åt olika önskade effekter.

Nu ska vi bekanta oss närmare med tinkturer. Många olika tinkturer är bra både som naturläkemedel och för hudvård.

Så här gör du en egen tinktur

  1. Fyll en-två tredjedels glasburk med torkad, mortlad ört.
  2. Fyll burken med okryddat brännvin eller vodka (35-40 %-igt) och sätt på locket.
  3. Låt stå i rumstemperatur i soligt fönster i 6 veckor. Du kan behöva fylla på med sprit efter några dagar, eftersom örterna suger åt sig.
  4. Skaka burken försiktigt varje dag.
  5. Sila av den genom ett nylonfilter eller lakanstyg. Pressa ur spriten ur örterna ordentligt.
  6. Häll upp på mörk glasflaska. Håller i princip i oändlighet.

Bra örter till tinktur

  • Blodrotstinktur fungerar utvärtes sammandragande och dämpar blödningar och får sår att snabbt ta ihop. Växten kallas därför ibland ”blodstilla”.
  • Vänderotstinktur har traditionellt använts vid lindrig oro och mot tillfälliga insomningsbesvär och sägs vara kramplösande, motverka depression och öka koncentrations- och prestationsförmågan.
  • Maskrostinktur från rot (och blad) är bra vid dålig matsmältning och förstoppning. Maskrosen är också känd för att avgifta levern och inom örtmedicin används tinktur för att läka ut gulsot och andra störningar som påverkar levern och/eller gallblåsan.
  • Echinaceatinktur är ett traditionellt växtbaserat naturläkemedel som används för lindring av symptom vid förkylning.

Du kan också tillsätta tinktur i salvor för att komma åt de vattenlösliga ämnena.

Här finns recept och instruktioner för att göra ringblomssalva.

Glycerintinktur

Man kan också göra tinktur med glycerin istället för sprit så den blir mindre uttorkande på huden.

Glycerintinktur används enbart utvärtes. Blanda 7 delar glycerin med 3 delar vatten och använd blandningen på samma sätt som spriten. Håller i 3-4 år.

Bra ört till glycerintinktur är vallört som bland annat hjälper benbrott och ärr att läka eller åtminstone få dem att synas mindre och bli mindre känsliga för beröring. Om du blandar ut tinkturen och gör ett ansiktsvatten kan den hjälpa grov och slapp hy att bli slätare och mer elastisk.

Förvaring

Tinkturer behöver alltså inte konserveras – det gör spriten redan vid 20 % alkoholstyrka. De ska förvaras i slutna kärl så att alkoholen inte avdunstar samt skyddade mot ljus (särskilt direkt sol). Ställer du dem i kylskåp under 15° håller de sig i åratal.

Garvämnen hör till de beståndsdelar som först börjar brytas ner. Tänk på att doftande tinkturer måste få stå några veckor och mogna ihop.

Som invärtes medicin tas tinkturer droppvis, en vanlig dosering är 15-20 droppar 3 gånger om dagen, naturligtvis mycket varierande med hur stark tinkturen är och vad den är gjord på. ”Droppar” ger snabb medicinsk effekt men är framför allt bekväma t. ex. vid resor. Vill man inte ha i sig alkoholen droppar man tinkturen i het vätska så att alkoholen (och en del flyktiga doftämnen) har dunstat bort när drycken är sval.

Av gamla tiders tinkturer har särskilt aptitstimulerande magdroppar som malörtstinktur överlevt som snaps eller essens.

OBS! Tänk på vara försiktig i användningen av tinkturer! De är väldigt starkt koncentrerade.