Sawadee ka! Så säger man när man hälsar här i Thailand.
![]() |
Min första kokosnöt på denna resa. Men definitivt inte min sista! Himmelskt god! |
Vi befinner oss nu i Chiang Mai som ligger mitt i Norra Thailands djungel. Chiang Mai är Thailands kulturhuvudstad och ett riktigt fruktparadis. Ett paradis för såna som mig! Här hittar man både raw caféer och ser skyltar om vegetariskt och veganskt överallt. För att inte tala om alla smoothies och juicer!
Redan första dagen hittade vi ett litet café som heter Juicy4U. Där får man beställa vetegrässhots, raw smoothies och både frukt och grönsaksjuice. De har också raw pajbitar till efterrätt. Sen finns det också lite ”vanligare” mat som sallader eller ekologiskt pitabröd som man får fylla med 10 olika fyllningar såsom sallad, avokado, rödbeta, morot, rödkål, oliver, gurka… You name it! Också en del thairätter har de. De serveras alltid med ekologiskt brunt ris. Så gott!
![]() |
Torsdagens lunch på Juicy4U: stekta grönsaker med cashew och eko brunt ris. |
![]() |
Raw limepaj till efterrätt. Svampkaffet från FourSigmaFoods hade jag med själv. |
Vi har också hittat en oas mitt i stan, Clay studio. Ett ekologiskt café som är som en liten djungel, fylld av lerstatyer och porlande vatten. Ekorrarna hoppar och klättrar i träden och fjärilarna dansar runt oss där vi sitter och jobbar på vårt nya ”kontor”. Tror ni mig inte? Nej, det förstår jag. Det är nästan för bra för att vara sant. Så jag har bildbevis!
![]() |
Får jag fresta er med dagens frukost? |
Den kanal jag uppdaterar varje dag nu är mitt Instagramkonto. Så följ mig där! Vi ses!
![]() |
Bästa kontoret ever!? I think so! |
Tack för dina önskemål! Jag har försökt svara på dina frågor i nästa inlägg, och det blir säkert en drös av dylika inlägg framöver. Trevlig läsning! 😀
Ja vi ska tro att det håller i sig! 😉
Alltså jag blir SÅ sugen på att åka till Thailand på semester med min man+barn. MEN flera har sagt åt mej att det är så äckligt att vara där pga all barnprostitution osv. Att t.ex behöva se på gubbar+barn i frukostsalen på hotellet. Är det verkligen så? Eller är det bara på turistorterna?
Underbart! Men alltså, nu känner jag mig nog bakom flötet om du redan skrivit om detta men. Tänkte på er resa. Kan du inte berätta lite om vad ni gör där, hur länge, varför, vart ska ni och hur tar ni er runt, hur bor ni, har ni sparat pengar innan, när bestämde ni för att åka? Skulle verkligen vara inressant om du kunde berätta eftersom såna här resor intresserar mig med!
Härligt att få läsa om hur ni har det. Looking good so far!