Nu i juletider då vi har det som mörkast börjar vi tända vår julbelysning. Det är mysigaste tiden på året, tycker jag! Levande ljus brinner ofta hemma, men många har även mysbelysning som är beroende av el – både inomhus och utomhus.
Vi vet väl alla att vi lever över jordens tillgångar och att vi alla måste hjälpas åt att spara energi.
Belysningen i ett hem svarar ensamt för ca 20 % av hushållselen. Genom att byta denna mot en effektivare belysning kan mycket sparas både för dig och miljön. Den gamla glödlampan börjar försvinna från butikerna. Istället köper vi lågenergilampor, LED (lysdioder) och halogenlampor.
Så nu i denna djungel av lampor – vad ska man välja om man vill vara klimatsmart, ekologisk och spara energi? Låt oss ta en titt på alternativen:
Den gamla hederliga glödlampan ger tio procent synligt ljus och resten blir värme. Då vi slutar använda glödlampor beräknas vi spara tio procent av den el som används i de våra hushåll. Globalt sett blir det otroligt mycket energi.
2. Lågenergilampan
Den är förvisso energisnålare än glödlampan och innehåller inget kvicksilver lågenergilampan och lysröret, men kan halogenlampan bli het.
Halogenlampan drar faktiskt mera el än lågenergilampor och LED och dess transformator kan dessutom dra ström även när den är släckt. Så kom ihåg att alltid dra ur kontakten på halogen eller koppla den till strömbrytare.
Halogenlampan ger tillsammans med glödlampan minst strålning och passar därför strålnings- och elöverkänsliga. Halogenlampan håller 2000-4000 timmar.
4. LED/Lysdioder
I motsats till lågenergilamporna som behöver en stund på sig, så tänds LED direkt. LED kan också dimmas och avger väldigt lite värme som kan skada textilier och andra föremål. De har en fast form och saknar glödtråd, därför tål de stötar och vibrationer bättre än glödlampor och lysrör.
I regel kan man räkna med att 1 watt LED ersätter 7 watt halogen och 10 watt glödlampa och LED kan ha upp till 50 000 användbara timmar! Dessvärre ger vissa LED ifrån sig strålning som elöverkänsliga kan reagera på.
Slutsats
Du kan också installera ljussensorer, rörelsevakter och timer som släcker lampor när du inte är i rummet för att spara in ännu mera energi.






Mina Webbkurser

Jag heter Cecilia "Ila" Lassfolk och är entreprenör och föreläsare om näring, hälsa och hållbart liv. Här hittar du inspiration för bra kost, hälsa, naturlig skönhet och ett giftfritt hem.
Intressant info. min son (39 år)har fått stora problem av både mobil och dator,(öron/huvudvärk)sedan ett år tillbaka,från dags dat.
vid användning av dessa.