Inlägget innehåller adlinks.
Kolla videon i kalenderluckan på instagram!
Idag får du en härlig salva att smörja in dig med för att lindra stelhet och träningsvärk och fungerar dessutom för att värma upp muskler innan träning. Den går även att använda för att lindra förkylning och lindra klåda vid insektbett.
Naturliga, ekologiska råvaror
Tigerbalsam brukar man ju ofta använda på ömma muskler, men den baserar sig på mineraloljor såsom paraffin och vaselin. Ingredienser jag så klart undviker, eftersom jag anser att de är bättre lämpade för maskiner och inte hör hemma på våra kroppar.
Så nu vill jag bjuda på ett recept om baserar sig på bivax, vegetabilisk olja och eteriska oljor.
Ingredienser
- 25 g bivax
- 1 dl ryps-, solrosolja
eller olivolja
- 30 droppar vintergrönolja
- 15 droppar pepparmynta
- 15 droppar eukalyptus
- 15 droppar lavendel
Gör så här
- Lägg bivax i ett värmetåligt kärl av rostfritt stål.
- Koka upp vatten till vattenbad i en kastrull större än kärlet.
- När vaxet smält tillsätts den vegetabiliska oljan. Vaxet stelnar lite av den kalla oljan, men det smälter strax.
- Värm och rör om med en träpinne tills allting smält samman.
- Lyft kärlet ur vattenbadet och fortsätt röra tills salvan börjar tjockna, vilket den gör då den svalnat till cirka 50 grader.
- Droppa i de eteriska oljorna.
- Pytsa upp salvan i burkar. Vänta med att sätta på locket tills salvan svalnat helt.
Satsen räcker till 4 burkar á 30 ml.
På Jordklok kan du köpa lämpliga glasburkar i olika storlekar!
OBS! Om du bor i Finland kan du hitta ingredienser på här på Hyvinvoinnin.
Det finns två olika sorters eteriska oljor av eukalyptus i länken, vilken bör jag använda? Tack på förhand.
Båda funkar. Lycka till!
Det är lite dumt att du bara länkar till en webbplats som inte levererar utanför Sverige
Nu har jag letat upp en webbutik som du kan beställa från om du bor i Finland. Tak för ditt tålamod! 🙂
Jag är allergisk mot bivax, finns det något annat substitut?
Man kan ersätta det med candelillavax, som dessutom är ett bra veganskt alternativ till bivax! 😀 (Y) Lycka till!